مشخصات مسواک خوب

یک مسواک خوب و مناسب مسواکی است که امکان دسترسی به بیشترین سطح از دندان ها را بدهد و فرد بتواند آنرا به راحتی به دندان های عقبی برساند و آن ها را خوب تمیز کند. مسواکی را انتخاب کنید که با آن راحت باشید و با سهولت بتوانید با آن دندان هایتان را بشویید.

اگر سر مسواک نسبت به دهان خیلی بزرگ باشد، مسلماً رساندن مسواک به همه نواحی دندان ها دشواراست. توجه به این نکته در انتخاب مسواک برای کودکان که دهان کوچکی دارند، بسیار با اهمیت است.

انواع مسواک ها

*برگرفته از علم و هنر دندانپزشکی ترمیمی استوردیوانت.تی ا. رابرسون مترجم: دکتر کامران ارسطو پور ۱۳۸۱

مسواک نرم . مسواک متوسط . مسواک سخت: همیشه مسواکی را انتخاب کنید که خیلی سخت نباشد. مسواک هایی که طول الیافشان خیلی کوتاه و ضخامت آن ها زیاد است، مسواک های سختی هستند و موجب آسیب رسیدن و تحلیل لثه، همچنین سایش طوق دندان می شوند.

در مقابل، مسواک های نرم دارای الیاف انعطاف پذیری هستند که به آسانی خم و وارد فضای بین دندان ها و مرز بین لثه و دندان می شوند و آن نواحی را که بیشتر اوقات به خوبی تمیز نمی شوند، پاک می کنند.

ویژگی های تاثیرگذار در انتخاب مسواک خوب

برای انتخاب یک مسواک خوب باید به موارد زیر توجه کنید:

۱. سایز

یک مسواک خوب باید در دست راحت باشد و پس از خیس شدن سر نخورد یا دارای پرز هایی روی دسته نباشد که موجب ناراحتی مصرف کننده شود. سایز استاندارد مسواک خوب باید به گونه ای باشد که به راحتی در دست قرار گیرد و قدرت مانور را در دهان هنگام تمیز کردن دندان ها افزایش دهد (نه اینکه مانع آن باشد). این مورد مخصوصا در تمیز کردن آخرین دندان ها و نحوایی انتهایی دهان تاثیر گذار است. سایز استاندارد یک مسواک در بزرگسالان معمولا بین نیم اینچ عرض و یک اینچ طول می باشد.

باید همواره دقت کنید سایزی که در تهیه مسواک برای کودکان اقدام می کنید متناسب با سایز دست آنها باشد و سنگینی بیش از حدی را به دست کودک منتقل نکند. بعضی از مسواک های کودکان که دارای شکل ها و عروسک هایی پلاستیکی در انتهای آن است معمولا در دست گرفتن مسواک را دچار مشکل می کند. در واقع انتخاب یک مسواک خوب برای کودکان سختتر است!

۲. میزان سختی

همیشه سعی کنید از بین درجه بندی ها، درجه ای که هنگام استفاده از آن راحتی و امنیت بیشتری احساس بکنید را انتخاب کنید. پر طرفدار ترین نوع مسواک نوع نرم آن است. ضمن این مسئله در مسواک ها الیاف نوک گرد (با برچسب End-Rounded) نسبت به الیافی که سطح مقطع صاف و لبه های تیز دارند (برای مثال End-Tuft ها)، آسیب کمتری به لثه می رسانند. مخصوصا برای افرادی که لثه ی حساسی داشته و با کوچکترین فشاری خونریزی می کند. به این موارد در خرید مسواک توجه داشته باشید.

۳. پیشنهاد دندان پزشک

مهمترین عامل را در انتخاب مسواک خوب، نظر دندان پزشک خود بدانید و اگر می توانید در انتخاب مسواک از او مشورت بگیرید. در غیر این صورت در دفترچه راهنمای مسواکی که تهیه کرده اید جمله “تاییدیه از انجمن دندان پزشکی ایران” را پیدا کنید تا مسواک خریداری شده اعتبارسنجی شود.

۴. تاثیرگذاری (مسواک برقی یا دستی؟)

مطالعات علمی صورت گرفته اخیر که روی مسئله قدرت مسواک ها در از بین بردن پلاک ها و جلوگیری از بیماری های لثه نشان داده است که تفاوت زیادی بین مسواک دستی با مسواک برقی در تمیز کردن دندان ها وجود ندارد و در آزمایشی در 30 مرتبه این مورد اثبات شده است ولیکن شواهد نشان می دهد که نوع خاصی از مسواک برقی به نام (rotation-oscillation) با توجه به حرکات نوسانی خاص خود موثرتر از مسواک های دستی در تمیز کردن دندان به حساب می آید.

۵. هزینه

به جای خرج زیاد در خرید یک مسواک گران قیمت بهتر است که مسواک هایی ارزانتر تهیه کنید ولی زودتر آن ها را تعویض کنید. در هزینه های خود به این نکته توجه داشته باشید که مسواک برقی نیز هر مرتبه باید سر الیاف آن را تعویض شود و در بیشتر مواقع در دراز مدت قیمت تمام شده مسواک های برقی بیشتر از مسواک های دستی می شود.

نکات مهم در انتخاب مسواک خوب

۱. مسواک هایی که الیاف بیشتری دارند، دندان ها را بهتر تمیز می کنند.

۲. در انتخاب مسواک بهتر است به مواردی که کنترل بیشتری در دست داشته باشند دقت کنید (سایزبندی هایی که متناسب با سایز دست و راحتی شما باشند).

۳. زاویه بین دسته مسواک و سر آن باید به قدری کم باشد که با شیبی ملایم به سر آن برسد.

۴. مسواک های کهنه و از کارافتاده می توانند به لثه و دندان های شما آسیب برساند و از نظر بهداشتی به رشد باکتری ها کمک کرده و از مخاطره انداختن دهان شما دریغ نمی کنند.

۵. عمر مناسب یک مسواک خوب نهایتا سه ماه است! زمان استاندارد تعویض یک مسواک برای فرد سالم یک ماه است و پس از سه ماه رشد باکتری ها روی سطح الیاف مسواک به حداکثر می رسد.

۶. پس از هر بار استفاده از مسواک آن را شسته و به صورت دستی باقی مانده خمیر دندان از لای الیاف آن خارج کنید.

۷. مسواک را در محیط های خشک نگهداری کنید. مسواک را داخل حمام یا هر جایی که هوای آنجا مرطوب است، نگهداری نکنید؛ چون الیاف مسواک نرم می شوند و خاصیت ارتجاعی مانند خود را از دست می دهند و از آن گذشته میکروب ها بر سطح آب روی مسواک تجمع می کنند.

۸. واضح است که دیگران نمی توانند از مسواک شخصی شما استفاده کنند و حتی توصیه می‌شود که مسواک خود را در مجاورت مسواک های دیگری قرار ندهید، زیرا باکتری ها بین آنها منتقل می‌شوند.

۹. مسواک را درون درپوش بگذارید. قرار دادن مسواک در درون درپوش، در جلوگیری ازنشستن گرد و غبار و آلودگی محیط بر سطح مسواک کمک می کند.

۱۰. مسواک خیس را درون درپوش قرار ندهید چون در محیط مرطوب باکتری ها و قارچ ها سریع تر رشد می کنند.

۱۱. در بیماران مبتلا به مشکلات خاص پزشکی هر ۳-۱ هفته یکبار باید مسواک های مصرفی تعویض شون

منبع: فیت شیپ

دیدگاه‌ها 0

*
*